Seuraava TV-ottelu :

Ma 20.9. klo 18:15

vs.
Sarjataulukko
TuToVSLeKi

2 - 5

07.03.2010 18:30, Kupittaa

Otteluennakko | Otteluraportti | Joukkueiden kokoonpanot

Katkolla välieräpaikka

Tiensä kauden 2009-2010 Mestiksen välieriin on jo selvittänyt Jokipojat. Muut kolme otteluparia sen sijaan jatkavat urakkaa. Lempäälän Kisan ja TuTon puolivälieräparikissa välieräpaikka on ensimmäistä kertaa katkolla sunnuntaina 7.3.2010 Turussa Kupittaalla pelattavassa ottelussa. Joukkueiden ensimmäinen koitos Lempäälässä päättyi kotijoukkueen 5-3 voittoon mutta päivää myöhemmin TuTo tasoitti voitot. Perjantaina pelattiin taas Lempäälässä ja tuolloin LeKi nappasi voiton joten se on aavistuksen lähempänä välieräpaikkaa.

LeKin päävalmentaja Sami Hirvonen on sunnuntaina kovan paikan edessä

Lempäälän Kisa ja TuTo ovat ottaneet yhteen kuluvalla kaudella runkosarjan ja pudotuspelien puitteissa jo seitsemän kertaa. Runkosarjavoitot jakautuivat fifty-fifty- periaatteella, joskin LeKi oli loppukauden koitoksissa vahvempi. Pudotuspelit ovat tietysti oma maailmansa sillä jokaisessa ottelussa ollaan tavallaan veitsi kurkulla. LeKin ja TuTon puolivälieräpaketista odotettiin jo ennakolta tasaista ja sellainen se myös on ollut. Kahden tasaisen joskin aavistuksen eri painotuksilla pelaavan joukkueen kohtaamiset ovat olleet tasaisia. Niin kuin pudotuspeleissä kuuluukin olla.

Otteluiden myötä ”pinnalle” ovat molemmista joukkueista nousseet osittain uudet ratkaisijat. LeKin ehdoton puolivälieräkunkku on ollut nelosketjun Jose Nippala, joka aiempinakin kausina on intoutunut tehokkaaseen peliin TuToa vastaan. Puolivälierien liukas menijä on ollut myös Juuso Rajala. TuTon rosterista puolestaan todellisen läpilyöntinsä on tehnyt nuori keskushyökkääjä Tomi Heikkilä joka muun muassa perjantaina vastasi turkulaisten ainoasta maalista.

TuTo 21 - Tomi Heikkilä

Tomi Heikkilältä voitaneen sunnuntainkin ottelussa odottaa piukkaa panosta

Voitot kolmen ottelun jälkeen ovat  2 –1. LeKillä on siis Kupittaan illassa mahdollisuus katkaista ottelusarja ja samalla edetä Mestis- historiansa aikana ensimmäistä kertaa välieriin. Jos taas kotijoukkue onnistuu sunnuntaina veitsi kurkulla- tilanteessa nappaamaan voiton, siirtyy ratkaisu tulevan viikon tiistaille Lempäälään. Kaikki ainekset jännitysnäytelmään ovat olemassa. Etukäteen ajatellen LeKi on eittämättä vahvemmassa asemassa ennen kaikkea leveämmän ja kokeneemman materiaalin avulla. Kun pelataan, kuten TuTo viidellä pakilla voi viimeistään sitten välierissä tulla noutaja.

Poikkeuksellisesti vasta kello 18.30 alkavassa ottelussa on panoksena ja paljon. LeKi voi hengittää aavistuksen vapautuneemmin mutta kotijoukkueella pitää loksahtaa kaikki palaset kohdalleen. Ratkaisevaa tulee olemaan myös se, miten maalivahdit onnistuvat. Ensimmäistä puolivälierää lukuunottamatta jäällä on nähty kaksi tarkkaa maalivahtia, LeKin Markus Korhonen sekä TuTon Tommi Virtanen, joita erottaa paitsi seura myös se, että Markus Korhonen on jo konkari kun Virtanen taas Korhoseen verrattuna untuvikko. Korhosen pelaamiseen tuonee omaa kipinää myös se, että hän on vuosia sitten itsekin kantanut TuTo- nuttua.

”silmällä pidettävät”:

Tomi Heikkilä(TuTo): HIFK:n A- junnuista try outin kautta joukkueeseen kaapattu ikiliikkuja joka syyllistyy välillä ylenpalttiseen kohellukseen ja yliyrittämiseen mutta on pudotuspeleissä löytänyt upeasti paikkansa kakkosketjun sentterinä. Kehityskelpoinen kaveri joka voi olla TuTolle vielä pleijareissa todellinen kultakimpale.

Tommi Välimaa(LeKi): isokokoinen raataja joka passitettiin suihkuun joukkueiden edellisessä Turun kohtaamisessa. Ei sulattanut rangaistustaan joten saattaa olla kovassa iskussa.

Juha Heikkilä

juhamattiheikkila@luukku.com