keskiviikko, 16 tammikuu 2019 12:32

RoKi juhlistaa lauantaina 40-vuotista taivaltaan - kohtaa juhlaottelussa TUTOn

Lauantaina 19.1. juhlistetaan vuonna 1979 perustettua Rovaniemen Kiekkoa 40v juhlaottelun merkeissä. Ottelussa RoKin vastustajana on perinteikäs Turun Toverit eli TUTO.

Juhlaottelu on osa RoKin 40v juhlavuoden ohjelmaa. Seuran varsinainen 40v juhlatilaisuus pidetään toukokuussa seuran junioreiden perinteisen kauden päätöksen yhteydessä.

Lauantain ottelussa muistellaan seuran perustamista ja toiminnan alkuvuosia RoKin ensimmäisen puheenjohtajan Timo Saarion, sekä seuran perustajajäsenten toimesta. Entisiä pelaajia ja toimihenkilöitä muistetaan kevään juhlatilaisuudessa.

Juhlaottelun ohjelma alkaa klo 16:30 Lapin sotilassoittokunnan esityksellä. Tämän jälkeen Lappi Areenan jäällä muistellaan seuran alkuaikoja. Vielä ennen ottelun avauskiekkoa kuullaan Lapin maakuntalaulu Janne Raappanan esittämänä ja Lapin sotilassoittokunnan säestämänä.

Ottelun erätauoilla Lappi Areenan pääaulan haastatteluissa kuullaan Timo Saarion ja seuran perustajäsenten muistoja seuran alkuajoilta. Erätauoilla Lappi Areenan alapubissa esiintyy rovaniemeläinen pop/hip hop -artisti Kake Karisson.

Kuva: Oona Sarajärvi